دستگاه پرس حرارتی

پرس حرارتی چیست؟

پرس حرارتی ماشینیست برای پرس وانتقال انواع چاپ مانند متن، عکس و لوگو بر روی اجسام که با استفاده از دما بالا و فشار زیاد در زمانی مشخص، چاپ را به صورت دائمی بر روی محصول منتقل می نماید.
پرس های حرارتی برای چاپ های حرفه­ای و بی نقص مورد استفاده قرار می گیرند چرا که اتو­های معمولی و دستگاه­های لمینیت امکان اعمال دما و فشار مورد نیاز را ندارند. در واقع پرس­های حرارتی مانند اتویی بزرگ هستند با این تقاوت که گرمایی شدیدتر و فشاری بیشتر وارد می­کند.
به صورت استاندارد برای انتقال چاپ دمایی بین ۱۵۰ درجه تا ۲۰۰ درجه و فشار بالا و یکنواختی مورد نیاز است که بوسیله لوازم دیگر امکان اعمال آن نیست.

مزایای پرس حرارتی نیک پی فن آور آرتا چیست؟

شرکت نیک پی فن آور آرتا با توجه به سابقه وتجربه فعالیت طولانی مدت در زمینه استفاده از پرس­های حراراتی نواقص و کاستی­های مربوط به این دستگاه را به صورت کامل مشاهده نموده است و با استفاده از علم روز و قطعات مدرن دستگاهی با ویژگی­های منحصر به فرد تولید نموده است.

از جمله ویژگی های دستگاه های ما

  • کیفیت بالای قطعات و پوشش­های استفاده شده و ثبات آن
  • کیفیت بالای فلزات و آلیاژهای به کار رفته
  • تولید استاندارد با دقت بالا با استفاده از دستگاه های مدرن و به روز
  • استفاده از الگوریتم­های پیشرفته کنترلی
  • استفاده از محافظت­های گوناگون سخت افزاری و نرم افزاری
  • گارانتی کامل قطعات مکانیکی و الکترونیکی حتی برای نوسانات برق
  • گارانتی مادامالعمر المنت­های به کار رفته

کاربردهای پرس حرارتی :

پرس های حرارتی برای رنج وسیعی از انواع کاربردها قابل به کارگیری می­باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می­نماییم.

چاپ سابلیمیشن:

چاپ سابلیمیشن یکی از متداول ترین روش­های چاپ با کیفیت بالا و بدون افت کیفیت نسبت به تصویر اصلی برروی انواع منسوجات به شمار میرود. علاوه بر چاپ با کیفیت تصویر اصلی، محصولی که با روش سابلیمیشن تولید میشود کیفیت ثابتی در طول سالها خواهد داشت.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

تعریف سابلیمیشن: سابلیمیشن در لغت به معنی تصعید می باشد که فرآیند فیزیکی می باشد که در آن جامد به صورت مستقیم به گاز تبدیل می­شود بدون آنکه وارد مرحله مایع گردد.
معمولا فرآیند چاپ شامل مرحله­ای مایعی می­باشد (مانند چاپ سیلک). درحالی که در چاپ سابلیمیشن همانطور که از نامش مشخص است شامل مرحله مایع نمی­شود و چاپ مستقیما از حالت جامد به حالت گاز تبدیل می­شود.

چگونه چاپ انجام می شود:

ابتدا طرح مورد نظر با استفاده از انواع روش­های چاپ مانند چاپ افست، دیجیتال و غیره، بر روی کاغذ مخصوص سابلیمیشن، با جوهر سابلیمیشن چاپ می­شود.
در ادامه این کاغذ چاپ شده همراه با پارچه (مدیا چاپ) به وسیله پرس حرارتی تحت فشار و حرارت بین۱۷۵ تا ۲۰۵ درجه سانتی گراد  قرار می­گیرند
که این امر باعث انتقال جوهر از روی کاغذ به مدیا میشود.
در این زمان جوهر از حالت جامد به حالت گاز تبدیل می­شود. در این زمان به الیاف پارچه (مدیا چاپ) نفوذ می­کند.
زمانی که حرارت از روی کاغذ سابلیمیشن و لایه زیری آن (پارچه یا مدیای چاپ) برداشته می­شود، جوهری که به الیاف نفوذ کرده است منجمد شده و به طور دائمی بر روی پارچه یا مدیای چاپ قرار میگیرد. حرارت علاوه بر آزاد کردن گاز از جوهر سابلیمیشن، به همراه فشار باعث بازشدن منافذ مدیای چاپ نیز می­شود.
هنگامی که فشار و حرارت از روی مدیای چاپ برداشته می­شود، جوهر منجمد می­شود و منافذ مجددا بسته شده و جوهر را در خود به دام می­اندازند.

موارد استفاده چاپ سابلیمیشن:

بهترین نتیجه این روش چاپ در محصولاتی مانند منسوجات پلی استر سفید رنگ مانند انواع پوشاک و منسوجات
و یا سطوح سخت با پوشش پلی استر مانند پد موس، ماگ، محصولات سرامیکی و کاشی و بسیاری دیگر حاصل می­گردد

چاپ ترنسفر:

چاپ ترنسفر یا استیکر حرارتی شامل کاغذی مخصوصی است که طرح روی آن چاپ شده و به وسیله حرارت بر روی منسوجات یا سطوح دیگر منتقل می­شود.

چگونه چاپ انجام می شود:

این فرآیند شامل چاپ طرح بر روی کاغذ ترنسفر به وسیله انواع پرینترها می­باشد، که برای انتقال طرح بر روی پارچه، کاغذ چاپ شده را به همراه پارچه در پرس حرارتی قرار می­دهیم.
زمانی که پرس انجام می­گردد، چاپ از روی کاغذ جدا شده و بر روی پارچه قرار می­گیرد.
در این نوع چاپ بر خلاف چاپ سابلیمیشن که جوهر درون الیاف نفوذ می­کند، چاپ به صورت لایه ای بر روی پارچه می­چسبد.

موارد استفاده چاپ ترنسفر:

چاپ ترنسفر بر روی انواع منسوجات قابل پیاده سازی بوده و به دلیل ماهیت آن بر روی تمام رنگ­ها نیز قابل اجرا می­باشد.

چاپ فویل:

در این نوع چاپ، به جای رنگ از فویل استفاده میشود و طرح مورد نظر بر روی پارچه را به صورت افکتی براق و فلزی چاپ می­کند.

چگونه چاپ انجام می شود:

ابتدا طرح مورد نظر بر روی شابلون یا کلیشه چاپ سیلک پیاده سازی می­شود و به وسیله آن چسب مخصوص همانند رنگ بر روی پارچه اعمال می­گردد.
در ادامه فویل را به همراه پارچه چاپ شده با چسب مخصوص را در پرس حرارتی قرار می­دهیم.
حرارت باعث فعال شدن چسب شده و همراه با فشار موجب چسبیدن فویل به صورت یکنواخت بر روی طرح مورد نظر می­گردد.

موارد استفاده چاپ فویل:

چاپ فویل بر روی انواع منسوجات قابل پیاده سازی می­باشد.

چاپ پلاستیزول:

متداول ترین روش چاپ در صنعت پوشاک چاپ پلاستیزول می­باشد. چاپ سیلک با جوهر پلاستیزول بسیار راحت است و در دمای معمولی خشک نمی­شود و برای خشک کردن آن نیاز به حرارت می­باشد.

چگونه چاپ انجام می شود:

ابتدا طرح مورد نظر بر روی شابلون یا کلیشه چاپ سیلک پیاده سازی می­شود و به وسیله آن جوهر پلاستیزول بر روی پارچه اعمال می­گردد. در ادامه چاپ پلاستیزول باید پخته شود.
پخت صحیح پلاستیزول بسیار مهم بوده و به مقدار مناسب دما و مدت زمان پخت بستگی دارد. اکثر مشکلات آن از جمله قابلیت شستشوی پایین، رنگ رفتگی و ترک چاپ مربوط به پخت نامناسب است.
وقتی چاپ پلاستیزول حرارت می­بیند رزین موجود در جوهر مایع شده و به هم می­چسبند که همانند لایه پلاستیکی منعطف می­شوند. به طور کل پلاستیزول بسته یه نوع آن در دمای بین ۱۳۸ درجه تا ۱۶۰ درجه پخته می­شود همچنین بیشترین دما برای پخت پلاستیزول را ۱۷۶ درجه سانتیگراد است
یکی از روش­های پخت برای به دست آمدن چاپ با کیفیت بالا استفاده از پرس­های حرارتی می­باشد که با اعمال فشار و حرارت همزمان باعث ماندگاری بالاتر چاپ میگردد.

موارد استفاده چاپ پلاستیزول:

چسبندگی جوهر پلاستیزول ناشی از نفوذ رزین آن به داخل الیاف پارچه می­باشد بنابراین جز سطوح بدون الیاف در مابقی موارد امکان پیاده سازی این چاپ وجود دارد.

تثبیت نگین هاتفیکس:

نگین های هاتفیکس یکی از افکت های موفق در زمینه پوشاک می­باشد.از نگین هم به صورت تنها و هم به صورت ترکیب با انواع چاپ ها استفاده میشود. این افکت بر روی لباس می­چسبد وظاهری زیبا ایجاد می­نماید.

چگونه چاپ انجام می شود:

در ابتدا طرح به صورت شابلونی ساخته میشود و پس از نگین چینی توسط دستگاه نگین چین، به وسیله چسب هاتفیکس بر روی پارچه قرار میگیرد.
در ادامه پارچه همراه با چسب هاتفیکس در پرس حرارتی قرار می­گیرد. حرارت باعث فعال شدن چسب تک تک نگین ها شده و با اعمال فشار نگین ها به صورت یکنواخت بر روی پارچه میچسبند.
پس از سرد شدن چسب هاتفیکس از روی پارچه جدا می­شود و نگین ها باقی می­مانند.

 موارد استفاده نگین هاتفیکس:

نگین های هاتفیکس به واسطه چسب موجود بر روی خود به الیاف پارچه می­چسبند و در واقع علاوه بر قابلیت اعمال آن بر روی پارچه امکان استفاده از آن بر روی چوب کاغذ و بسیاری دیگر وجود دارد.

سولات متداول پرس حرارتی

سولات متداول پرس حرارتی

چرا پلیت بالایی پرسهای نیک پی فن آور ذخیم هستند؟
پلیت های حرارتی نیک پی فن آور به جهت یکدست شدن حرارت در دمای تنظیم شده دارای ضخامت بالایی می باشند که موجب گردیده اختلاف دمایی در سطح پلیت کمتر از ۲ درجه باشد.

چرا صفحه بالایی پرس من تکان میخورد؟
مکانیزم پرس­های حرارتی نیک پی فن آور به صورت طراحی گردیده­اند که علاوه بر اعمال فشار حداکثری از انعطاف عالی برخوردار باشند این امر امکان چاپ کامل صفحه حتی در گوشه­ها را نیز محیا می­نماید.

جنس پلیت حرارتی چیست و چرا مشکی رنگ است؟
پلیت های حرارتی نیک پی فن آور از جنس آلمینیوم آلیاژی ضد سایش می باشد که دارای استحکام بالایی بوده و سطح آن با مواد نچسب صنعتی به صورت دولایه پوشش داده شده است که باعث میشود پروسه حرارتی بر روی انواع پارچه بدون برق افتادن انجام گردد، همچنین باعث پاک شدن راحت­تر سطح میگردد به صورتی که حتی اگر چاپ به جای پارچه بر روی پلیت حرارتی منتقل گردد به آسانی با پارچه خشکی قابل پاک شدن می­باشد
چرا از پد سیلیکونی استفاده می کنید؟
پد سیلیکون اسفنجی استفاده شده در مقابل حرارت دارای مقاومت بالایی بوده و حرارت را در خود نگه می دارد همچنین ساختار اسفنجی آن علاوه بر لطافت و انعطاف که باعث یکنواختی چاپ می­گردد، تسهیل کننده جریان جوهر و چسب می­باشد و کیفیت پروسه چاپ را بالا میبرد.

جنس رنگ پرس های حرارتی چیست؟
رنگ پرس های حرارتی از رنگ پودری الکترواستاتیک نسوز و ضد خش می باشد که باعث طول عمر بالای آن می­گردد.

تنظیمات دما و زمان پرس ها به چه گونه است؟
تمام پرس­ها حرارتی ساخت نیک پی فن آور دارای کنترلر دما و زمان دیجیتال Embedded بوده که به منظور دقت بالا الگوریتم کنترلی بسیار پیشرفته در آنها قرار گرفته است. بنا به خانواده پرس­ها نحوه تنظیم دما و زمان متفاوت است که با مراجعه به دفترچه راهنما میتوانید از نحوه آن مطلع گردید.

امکان آسیب دیدن LCD پرس حراتی وجود دارد؟
صفحه کنترلی پرس های حرارتی اتوماتیک LCD  رنگی و  لمسی و از نوع صنعتی می باشد که جز ضربه شدید و مستقیم امکان آسیب و خرابی آن وجود ندارد.

مکانیک پرس های حرارتی به مرور زمان آسیب نمی بینند؟
تمام مکانیزم­های استفاده شده و طراحی شده برای فشار معادل پنج برابر فشار نامی دستگاه بوده که این امر موجب طول عمر بالای آنها گردیده است قطعات استفاده شده تماما از شرکت­های به نام بوده و دارای شناسنامه می­باشند.

پرس حرارتی اتوماتیک

نیک پی فن آور آرتا

پرس حرارتی اتوماتیک

مشاهده مشخصات دستگاه

پرس حرارتی دستی

نیک پی فن آور آرتا

پرس حرارتی دستی

مشاهده مشخصات دستگاه

پرس حرارتی اتوماتیک سایز بزرگ

نیک پی فن آور آرتا

پرس حرارتی اتوماتیک سایز بزرگ

مشاهده مشخصات دستگاه

دستگاه پرس حرارتی اتوماتیک دو طرف حرارات

نیک پی فن آور آرتا

دستگاه پرس حرارتی اتوماتیک دو طرف حرارات

مشاهده مشخصات دستگاه